MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast wieczoru przed telewizorem - historia i sztuka na dotyk

Będzie można zostać projektantem mody... sprzed lat albo mincerzem. Ambitni i uzdolnieni plastycznie będą konkurować z samym Leonem Wyczółkowskim w malowaniu drzew.

Będzie można zostać projektantem mody... sprzed lat albo mincerzem. Ambitni i uzdolnieni plastycznie będą konkurować z samym Leonem Wyczółkowskim w malowaniu drzew.

<!** Image 2 align=none alt="Image 189607" >

A kto woli po prostu oglądać i słuchać niż brać czynny udział w warsztatach, też nie będzie się nudził.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego włącza się w kolejną Europejska Noc Muzeów. W tę sobotę, 19 maja, już od godz. 16 otwiera podwoje i zaprasza - za darmo - do swych obiektów na Wyspie Młyńskiej, do spichrzów nad Brdą i do Exploseum.<!** reklama>

Patron placówki, Leon Wyczółkowski, będzie bohaterem wieczoru w budynku przy Mennicy 7. Od godz. 17 do 19 będzie można stanąć przy sztalugach i zmierzyć się z jego ulubionym tematem, malując drzewa. „Z Leonem do fotografii” w zaaranżowanym stylowym atelier ustawią przybyłych uczniowie Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych. Sami zaś o godz. 20 stworzą tzw. żywy obraz. O godz. 19 odbędzie się prelekcja o Leonie Wyczółkowskim, a o godz. 21 fachowcy oprowadzą po wystawie jego dzieł. Od godz. 21 do północy kilkakrotnie wyświetlony zostanie film o malarzu.

Nieopodal, przy ul. Mennica 2, noc muzealna rozpocznie się od warsztatów projektowania strojów inspirowanych modą dwudziestolecia międzywojennego. Od godz. 18 Stowarzyszenie Miłośników Historii i Oręża prezentować tam będzie mundury i broń Legionów Polskich z czasów I wojny światowej, a o godz. 21.30 kuratorzy oprowadzą po wystawie „W grodzie Bydgosta”.

W klimacie międzywojnia i czasów nieco wcześniejszych, przełomu stuleci XIX i XX, utrzymany będzie wieczór przy ul. Grodzkiej 7-11. O godz. 17 otwarta zostanie tam wystawa „Fin de siecle. Rzemiosło i fonografia”. O godz. 19 będzie można zobaczyć przedwojenną komedię „Paweł i Gaweł” z dwoma wielkimi gwiazdorami ówczesnego polskiego kina, Eugeniuszem Bodo i Adolfem Dymszą. Swoją kolekcję strojów inspirowaną międzywojniem pokaże projektantka Teresa Wojnicka, a pokazowi towarzyszyć będzie koncert jazzowego Los Angeles Trio.

Na tę noc przygotowano też wernisaż nowej wystawy w obiekcie przy ul. Mennica 4. O godz. 18 otwarta zostanie ekspozycja prezentująca banknoty z czasów PRL. Ponieważ w tym budynku wszystko będzie się kręcić wokół pieniądza, to - oprócz kuratorów oprowadzających po „pieniężnych” wystawach - dyżurować będzie mincerz, który pomoże każdemu wybić sobie pamiątkowy żeton.

Z obiektu przy Mennicy 8 będzie można wyjść z własnym portretem autorstwa dyżurnego artysty plastyka. Przy okazji widzowie obejrzą obrazy Juliana Fałata i otwartą niedawno wystawę pokazującą dar Franciszki i Leona Wyczółkowskich dla bydgoskiego muzeum.

Na zwiedzających o godz. 16 do 19 czeka również Exploseum w dawnej DAG Fabrik Bromberg.

Kto maluje, kto strzela?

  • Wcześniejsze zapisy prowadzone są na:
  • warsztaty projektowania strojów (tel. 52 58 59 911 lub 14),
  • warsztaty malarskie (tel. 52 58 59 911 lub 14),
  • strzelanie na strzelnicy ASG na terenie Exploseum (tel. 883 366 056).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!