Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowa mała czarna

Tadeusz Oszubski
Kawa pijana jest dla smaku i aromatu, generalnie jednak uznaje się ją za środek pobudzający. Najnowsze badania ekspertów dowodzą jednak, że picie kawy przynosi też liczne zdrowotne korzyści.

Kawa pijana jest dla smaku i aromatu, generalnie jednak uznaje się ją za środek pobudzający. Najnowsze badania ekspertów dowodzą jednak, że picie kawy przynosi też liczne zdrowotne korzyści.

<!** Image 2 align=right alt="Image 95348" sub="Naukowcy ustalili, że wypijanie
4 do 5 filiżanek kawy dziennie znacząco zmniejsza ryzyko zapadnięcia na choroby serca">Wiadomo, osobom z niskim ciśnieniem nic tak dobrze rankiem nie robi, jak filiżanka gorącej kawy. Na tym jednak nie kończą się zalety naparu. Kryje on substancje niezwykle korzystne dla zdrowia człowieka.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach opublikował na początku lipca br. wyniki trwających prawie 2 dekady badań ponad 60 tys. Finów w wieku od 25 do 74 lat. To, że skupiono uwagę na efektach picia kawy, nie jest przypadkiem, bo mieszkańcy Finlandii wypijają więcej kawy na osobę niż Amerykanie, Włosi czy inne nacje.

Badanych podzielono na 5 grup, w zależności od tego, ile dziennie wypijali filiżanek kawy (wcale lub najwyżej 1 filiżankę, 2-3 filiżanki, 4-5, 6-7 oraz 8 lub więcej filiżanek). Potem przez 19 lat monitorowano stan zdrowia uczestników badań. Wyniki okazały się jednoznaczne: picie dużych ilości kawy wyraźnie obniżało ryzyko zapadnięcia na raka wątroby, a im więcej filiżanek kawy wypijali pacjenci, tym bardziej to zagrożenie spadało. To istotne odkrycie, bo rak wątroby jest zaliczany do najgroźniejszych nowotworów złośliwych i plasuje się w ścisłej czołówce pod względem liczby zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi.

<!** reklama>Naukowcy z Helsinek podkreślają jednak, że nadal nie udało im się ustalić, jaki konkretnie biologiczny mechanizm odpowiada za ten dobroczynny związek przyczynowo-skutkowy. Wiadomo już za to, że w kawie znajduje się nawet do 10 razy więcej antyutleniaczy niż w herbacie lub winie. Ile ich jest, zależy od sposobu przygotowania kawy.

Badania przeprowadzone na początku lipca 2008 r. przez dr Isabel Lopez Galilea, biologa z Uniwersytetu w Nawarze, wykazały, że najwięcej substancji zwalczających wolne rodniki zawiera kawa torrefacto, czyli palona z cukrem.

Jak podają opublikowane na początku lipca br. wyniki analiz hiszpańskiej badaczki, więcej antyutleniaczy występuje zarówno w zmielonych ziarnach kawy torrefacto, jak też w przygotowanym z nich naparze. - Najwięcej przeciwutleniaczy występuje w kawie espresso - twierdzi dr Galilea. - Badania wykazały, że za wyższe oddziaływanie antyutleniaczy w kawie torrefacto odpowiada zawarta w naparze kombinacja kofeiny i polifenoli.

Dla zdrowia istotne jest też, jak małą czarną się zaparza, bo metoda wpływa nie tylko na aromat i smak napoju - tworzy określony skład chemiczny naparu. A to sprawia, że kawa działając na wolne rodniki opóźnia starzenie się organizmu oraz obniża ryzyko zapadnięcia na choroby nowotworowe.

Kolejne dowody na zdrowotne korzyści płynące z picia kawy dostarczyli także uczeni z Hiszpanii. Opublikowali pod koniec czerwca br. wyniki prowadzonych przez ćwierć wieku badań nad wpływem picia kawy na zdrowie człowieka. Od 1980 r. do 2004 r. zbierali dane o stanie zdrowia 130 tys. dorosłych Hiszpanów obojga płci. Uczestników badań odpytywano też, ile kawy dziennie każdy z nich wypija.

Kawę, ze względu na zawartą w niej kofeinę, powszechnie uważa się za środek podnoszący ciśnienie, pobudzający, wywołujący bezsenność, a nawet uzależniający. Wyniki długofalowych badań wskazują jednak, że z picia kawy jest więcej zdrowotnych korzyści niż kłopotów.

Według ustaleń hiszpańskich naukowców, u mężczyzn, którzy wypijają 4-5 filiżanek kawy dziennie, znacząco zmniejsza się ryzyko zapadnięcia na choroby krążenia i choroby serca - aż o 44 proc. W przypadku kobiet dobroczynny wpływ kawy na te schorzenia jest nieco mniejszy, ale też godny uwagi, bo wynosi około 34 proc.

Bez śmietanki

Analizy wykazały również, że regularne picie kawy nie zwiększa zapadalności na choroby nowotworowe, poza tym kawosze nie umierają częściej i wcześniej, niż ci, którzy kawy nie pijają.

Eksperci tłumaczą ten pozytywny wpływ kawy na zdrowie oddziaływaniem zawartych w naparze substancji zwalczających stany zapalne i przypuszczalnie likwidujących początkowe stadia chorób układu krążenia. Samego mechanizmu pozytywnego wpływu nie udało się jednak jeszcze odkryć.

Co ważne, według Hiszpanów, na organizm dobrze działa klasyczna mała czarna. Gdy jednak dodać do niej cukru i śmietanki, dobroczynny napój zamienia się w niezbyt zdrową mieszankę. Trzeba o tym pamiętać, bo inne badania wykazały, że kawa z dodatkami staje się tuczącą bombą kaloryczną.

Fakty

Kawa

To napój sporządzany z palonych ziaren kawowca, które są mielone lub poddawane instantyzacji.

Kawa pochodzi z Etiopii, a w Europie zaczęto ją pijać w XVI w.

Należy do najpopularniejszych używek na świecie, rocznie produkuje się około 6,7 mln ton kawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!